JA slide show

Vítejte na stránkách Minies.cz,

chovatelské stanici Miniaturních a Stafordšírských bullteriérů.

Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)

L2-HgA (Hydroxyglutarická acidurie)

je nemoc, která postihuje jak lidi, tak psy. Jedná se o chronickou, pomalu se rozvíjející neurodegenerativní onemocnení charakteristické psycho-motorickými obtížemi, způsobuje to hlavně opoždění psychomotorického vývoje a dysfunkci cerebella, takže psi, kteří to mají jsou mentálně retardovani (projevi se to klidne az ve vyssim stenecim veku), trpi makrocefalií (velké hlavy), vyznačují se jinými biochemickými hodnotami, záchvaty, třesem, křečemi. Testuje se na základě zjišťování hodnot látky L2 - hydroxyglutarové kyseliny v moči a mozkomíšním moku. Postihuje to dentate nuclei a putamen. Poprvé to bylo popsáno v roce 1980 u lidí. Je to prostě geneticky podmíněná nemoc, která ovlivňuje metabolismus ve smyslu zvýšení poměru výše zmíněné látky, což způsobuje motorické i psychické problémy.   Testují to Staffordshire bullterrier kluby v UK. Je databáze, kde lze vyhledat pozitivní nebo negativní psy. Test se dělá z DNA, výsledkem je, že jedinec je: carrier (= přenašeč), affected (=postižený), clear (= čistý).

Zde http://www.staffords.co.uk/dddt.htm je tabulka, kde se uvádí jak je možné zvířata pářit.Z tabulky vyplývá, že jsou možná tato spojení:čistý x čistý = všechna štěňata se narodí čistá, není nutné je testovat(spojení je možné)čistý x přenašeč = 50% štěňat bude čistých, 50% budou přenašeči, je nutné testovat (na všech štěňatech se bude moci chovat, spojení je možné)čistý x postižený = všechna štěňata budou přenašeči, je nutné testovat(budou moci do chovu, spojení je možné)Ze všech ostatních spojení se narodí 25% - 100% postižených zvířat!!!!!!!!!!!!!!spojení nejsou možná!!!!!!Na stránkách britského SBT klubu jsou veškeré informace http://www.staffords.co.uk

Více informací naleznete na klubových stránkách SBT:
http://www.staffbullclub.cz/pages/index.html

Dědičná katarakta (HC) – onemocnění očí

Dědičná katarakta stejně tak jako L-2 hydroxyglutarová acidurie (L-2-HGA) se u stafordšírského bulteriéra dědí jako autozomálně recesivní onemocnění. V rámci organizace Animal Health Trust byly vyvinuty testy pro identifikaci obou příslušných mutací. Znamená to, že vzorek DNA jedince plemene stafordšírský bulteriér může být analyzován, aby se zjistilo, zda se u psa obě tyto mutace/onemocnění nevyskytují, zda je jejich nositelem nebo zda je jimi postižen. Dostupnost obou těchto nových testů bude pro chovatele stafordšírskýc bulteriérů velkým přínosem, neboť jim umožní vybírat v rámci chovatelských programů jedince s ohledem na tyto specifické mutace a snížit tak výskyt obou mutovaných genů v budoucích generacích. e zřejmé, že všichni, kdo se podílejí na chovu a registraci vrhů stafordšírských bulteriérů, musejí spolupracovat, aby se zajistilo, že tyto nové testy DNA budou pro plemeno maximálním přínosem.

Více informací naleznete na klubových stránkách SBT:

http://www.staffbullclub.cz/pages/index.html